Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj Forum Akwarystyka roślinna Strona Główna

Forum Akwarystyka roślinna Strona Główna » Forum ogólne » Akwaria w stylu naturalnym.
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Akwaria w stylu naturalnym.
PostWysłany: Pon 17:51, 10 Wrz 2007
uzzi
Zainteresowany użytkownik

 
Dołączył: 05 Sie 2007
Posty: 88
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rybnik


Ogólnie o stylu nature.

Wraz z rozwojem akwarystyki część akwarystów postanowiła umiescić rośliny na pierwszym miejscu. Tak narodziła się dzidzina akwarystyki jaką są akwaria holenderskie, tworzone przede wszystkim z racji wyeksponowania piękna roślin.
I gdy większość akwarystów myślała, iż owa dzidzina pozostanie najwyższym stopniem wtajemniczenia w podwodne ogrody. Jednak japoński mistrz akwarystyki - Takashi Amano zaproponował nowe rozwiązanie, jakim była sztuka nature, bądz inaczej nazywana sztuką Amano.
Polegała ona na zaprezentowaniu otaczającego nas świata w ścianka akwarium, przy pomocy drewna i kamienia zaczęto zakładać akwaria do złudzenia podobne do np. Parku krajobrazowego, bądz krajobrazu gór. Szkoła ta znalazła odrazu wielu "zapaleńców" zafascynowanych pięknymi akwariami zaczerpniętymi z Natury.

U podstaw akwarystyki naturalnej przedewszystkim leży estetyka oraz złudzające przedstawinie otaczającego nas świata.
Zaczynając rozmyślać nad nowym akwarium należy wybrać miejsce oraz mebel na którym będzie stało akwarium, aby wkomponował się w reszte wystroju mieszkania, czy domu.
Zbiornik wcale nie musi być duży mistrzowie wykonują juz aranżacje w kilku, bądz kilkunastu litrowych zbiornikach. Oczywiści największe pole do popisu daje nam jak największe akwarium.
Niektórzy akwaryści wybierają szkło OPTI WHITE, bądz tańszy od poprzednika GUARDIAN. Szkła te mają na celu przedstawienie akwarium jeszcze okazalej od standardowego szkła jakie stosuje się w standardowych akwariach.
Oświetlenie w akwarium powinny stanowić najlepiej świetlówki t8, bądz t5, większych zbiornikach zaleca się stosowanie lamp HQI. Ilość światła w zbiorniku naturalnym najlepiej aby była większa niż 0,5w/l bowiem większość roślin jakie mają zastosowanie potrzebują światła do wzrostu.
Jednym z wielu urządzen w akwarium powinno stanowić zestaw do dawkowania dwutlenku węgla, oraz filtr, najlepiej zewnętrzny (kaskadowy lub kubełkowy). Aby akwarium było jeszcze estetyczne wielu akwarystów stosuje wloty i wyloty wody z filtra wykonane ze przejrzystego szkła.
W charakterze podłoża w akwarium naturalnym można wykorzystać większość dostępnych rodzaji żwiru, bądz piasku. Jednak od lat ykorzysytywane są specjalistyczne podłoża firmy Takashiego Amano - ADA. Ich właściwośći i kolorystyka skłaniają wielu aquascaperów do ich zakupu.
Mistrzowie stylu Amano żadko kiedy stosują jodnolite podłoże np. często wykorzystywany jest piasek do utworzenia "plarzy" w akwarium. Gdy stosujemy różne podłoża w akwarium należy odzielić je między sobą aby wzajemnie się nie mieszały. Można użyć do tego np.kamyków z przywiązanym mchem, bądz wgłębką.
Można także stosować różne nawozy dla roślin w kulkach, bądz różnorakie pałeczki nawozowe.
Jako dekoracje w akwarium naturalnym stosuje się przede wszystkim korzenia i skały.
Rośliny stanowią istotę w akwarium naturalnym, lecz w przecwienstwie do akwarium holenderskiego nie są na pierwszym miejscu. Podobnie jak podłoże ryby oraz dekoracje stanowią one tylko narzędzie by osiągnąć zamierzony cel w aranżacji naturalnej.
W akwarium można stosować różnorakie gatunki roślin. Ważne jest także umiejscowienie roślin, aby tworzyły one zgraną i estetyczną kompozycje. Pierwszy plan winny stanowić rośliny niskie i tzw. "trawnikowe", zaś drugi plan można
zaaranżować za pomocą roślin nie zbyt dużych, w miarę średniej wielkości. Z trzeciego planu w niektórych aranżacjach możemy zrezygnować, lecz gdy się na niego zdecydujemy to powinny stanowić go rośliny oscyć duże napewno większe od roślin drugo i pierwszoplanowych.
W zależności od zastosowanych dekroacji w akwarium możemy wyróżnić następujące style w akwarium naturalnym tj. ryuboku, mizube oraz iwagumi.

Ryuboku

Opiera się on na wykorzystaniu w zbiorniku, jako głównego elementu dekoracyjnego drewna i korzeni. Korzenie zastosowane w kompozycji powinno przypominac konary drzew np. w puszczy, bądz lesie czy nawet parku narodowym, bądż krajobrazowym.
Do stworzenia kompozycji powinniśmy użyć drewna jednogatunkowego. Przed zalaniem akwarium musimy przystąpić do układania korzeni,
nie wątpliwie jest to najtrudniejszy proces tworzenia aranżacji w stylu ryuboku, bo od ustawienia korzeni zależy końcowy obraz akwarium.
Rośliny w ryuboku to przedewszystkim mchy, wątrobowce i inne epifity(Microsorium, Bolbitis, Anubias). Po zaaranżowaniu przystępujemy do sadzenia pozostałych roślin tj. trawnikowych oraz gatunków wyższych roślin, które będą stanowiły delikatne tło dla całej kompozycji.

Iwagumi

Zupełnie odrębnym stylem zaaranżowania akwarium jest iwagumi. Opiera się on na wykorzystaniu w aranżacji skał oraz kamieni do tworzenia pięknych podwodnych kamiennych obrazów.
Głazy mają być główną dekoracją w akwarium naturalnym. Warto również pamiętać by liczna kamieni była nieparzysta. Iwagumi powinno zawierać kamienie jednakowego gatunku i rodzaju.
W iwagumi najczęściej stosuje się dwa rodzaje ułożenia kamieni. Pierwszy zwany "triadą kamienną" polega na ułożenia trzech skał w poziomą, trójkątną kompozycje.
Drugi tzw."buddyjska triada"polega na komponowaniu podobnych trójkątów ale pionowych. Z biegiem czasu wykształciły się różne inne style ułożeń kamieni, bo przecież akwaria naturalne cieszą się coraz większym gronem zapaleńców.
Głazy powinno się najpierw "przymierzyć" na such, czyli przed posadzeniem roślin i zalaniem baniaka. Iwagumi to zdecydowanie najtrudniejsza odmiana stylu naturalnego. Wiąrzące się znią niekiedy glony, spowodowane zastosowaniem małej ilości roślin wodnych.
W akwarium najczęśiej wykorzystuje się rośliny niskie, trawnikowe.

Mizube

Styl mizube różni się od iwagumi i ryuboku tym, że nie trzeba ściśle przestrzegać wyznaczonych reguł. Styl mizube to w pewnym znaczeniu "styl wolny".
Styl ten daje największe pole do popisu i możemy zarazem odkrywać coraz to nowsze zastosowaniaw stylu naturalnym. Styl ten jest chyba aktualnie najsłabiej rozwinięty w Polsce, ale wyjeżdżając do NAG - Nature Aquarium Gallery w Niigacie możemy podziwiac wiele aranżacji stworzonych,
przez niewątpliwie mistrza aquascapingu i twórcy stylu nature jakim jest Takashi Amano.

Zwierzęta w akwarium naturalnym

Gdy nasz zbiornik dojrzeje, więc po około 2 tygodniach, możemy zasiedlić zbiornik rybami. Pamiętajmy, że ryby mają być tylko dodatkiem do naszego powodnego obrazu.
Najczęściej stosowane są małe kąsacze typu neony,razbory etc. Osatnio również ponularne stały się żyworódki, szczególnie endlerki (gupik endlera)
W akwarium naturalnym stosuje się także krewetki np. fire red, amano oraz te bardziej ekskluzywne typu crystal red, biene, cardinia propinaqua etc. Oczyszczają one rośliny z glonów i resztek organicznych. By zapobiec gloną można zakupić tez kosiarki(Grubowarg Syjamski), ale pamiętajmy, że te ryby do małych nie należą i z chęcią zajadają mchy(szczególnie dorosłe kosiarki, ale nie tylko)

Konkurs ADA

Jeżeli nasze akwarium naturalne zyskuje uznanie wśród nas samych, jak również osob oglądających go np. na forach internetowych warto pochawlić się nim przed całym światem.
Od kilku lat w Japonii odbywa się Międzynarodowy Konkurs na Aranżację Akwarium Roslinnego(The International Aquatic Plants Layout Contest). Jego tórcą jest sam mistz Takashi Amano i jego firma Aqua Design Amano. By wziąść udział w konkursie wystarczy zrobić i wysłać zdjęcie akwarium.
Warto spóbować, bo oprócz nagrody piniężnej na laureata czeka światowy prestiż i sława wśród aquascaperów i nie tylko.

Kilka galerii;)

CAPA - konkurs we Francji:

[link widoczny dla zalogowanych]

Fotki z The International Aquatic Plants Layout Contest 2007:

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

Galerie konkursów ADA i AGA

[link widoczny dla zalogowanych]

NAG - Nature Aquarium Gallery:

[link widoczny dla zalogowanych]

To tak na początek w miarę czasu dodam następne linki.

Źródła: MA - Magazyn Akwarium, Internet


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez uzzi dnia Czw 22:44, 17 Sty 2008, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 17:55, 10 Wrz 2007
Nazgrell
Zainteresowany użytkownik

 
Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 41
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


Uzzi, widze że sie nudzisz(?) Very Happy
Mógłbyś podać link ze źródłem?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 17:57, 10 Wrz 2007
uzzi
Zainteresowany użytkownik

 
Dołączył: 05 Sie 2007
Posty: 88
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rybnik


Nie ma żródła, bo sam pisałem.
Widze kiedyś zaczerpnąłem z różnych czasopism i internetu Wink


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 19:30, 13 Wrz 2007
uzzi
Zainteresowany użytkownik

 
Dołączył: 05 Sie 2007
Posty: 88
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rybnik


Post do usunięcia.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez uzzi dnia Wto 11:18, 02 Paź 2007, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 11:43, 14 Wrz 2007
Emi
Moderator

 
Dołączył: 28 Sie 2007
Posty: 329
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/5


Co do tetr w akwarium to imho z krewetkami należy uważać. Moje tetry uważają, ze krewetki to znakomite śniadanie. Polują nawet na amanki, które są takiej samej wielkości co one. Nie zapominajmy, że tetry to drapieżcy jeśli chodzi o pożywienie i bardziej lubią żywy pokarm od suszek a takie maluchy jak red cherry, zwłaszcza niedorostki mogą im sie wydać smacznym kąskiem.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 21:58, 27 Wrz 2007
enigma
Znawca tematu

 
Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 104
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


a mozesz podac linki do jakiejs galerii - zeby poogladac, o co chodzi w tych stylach?
**
wpisalam w google i torche mi stron wyrzucilo
ide dalej ogladac Cool


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 10:02, 28 Wrz 2007
uzzi
Zainteresowany użytkownik

 
Dołączył: 05 Sie 2007
Posty: 88
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rybnik


CAPA - konkurs we Francji:

[link widoczny dla zalogowanych]

Fotki z The International Aquatic Plants Layout Contest 2007:

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

Galerie konkursów ADA i AGA

[link widoczny dla zalogowanych]

NAG - Nature Aquarium Gallery:

[link widoczny dla zalogowanych]

To tak na początek w miare czasu dodam następne linki Wink


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 12:02, 28 Wrz 2007
enigma
Znawca tematu

 
Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 104
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


ogladam i jestem zachwycona!

czy trudno jest utrzymac rownowage w malutkim akwarium?
mam takie malenstwo /niestety, bez pokrywy - jak bede miec jakas finansowa nadwyzke, to zamowie u Roberta w sklepie/ i chcialabym zalozyc w nim cos w stylu "Opowiesci z mchow i paproci" Wink czyli jakies niezbyt szybko rosnace mchy, niewielki korzen, microsorium /na przyklad - bede o wszystko pytac, bo sama jestem "lajkonikiem" Wink w tej materii/

wymiary tego akwarium to 14x30cm, wysokosc 24 cm
warto cos z nim kombinowac?

jakie ew. oswietlenie do niego dobrac?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 12:25, 28 Wrz 2007
RobertElk
Administrator

 
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ełk


Witam.
Jak będziesz w Ełku, pokażę Ci takie małe akwaria. Mam je co prawda ciut zaniedbane, bo brakuje mi na nie czasu, ale pokażę jak to ma wszystko wyglądać... Przynajmniej od strony technicznej... Smile
Co do budowy pokrywy, to coś tam można pokombinować, choć ja już ostatnio to nawet na sen nie mam czasu Smile
Zamiast jak człowiek to zaczynam wyglądać jak duch Smile He he he
Może się nie wystraszysz Smile
POzdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 12:29, 28 Wrz 2007
uzzi
Zainteresowany użytkownik

 
Dołączył: 05 Sie 2007
Posty: 88
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rybnik


Jasne, że w takim baniaku można zrobić Ryuboku (mchy, paprocie etc.)
Baniak jest długi na 14 cm, czy szeroki na 14 cm?
Co do stabilności to zależy, ja w 12l (iwagumi) miałem stałe parametry;)
Fotka tego maleństwa:
[link widoczny dla zalogowanych]
Shot with [link widoczny dla zalogowanych] at 2007-08-21

edit: Ja miałem tam świetlówke kompaktową 11w. Ostatnio w zoologicznym widziałem lampke Atman 7w 7200K. IMO była by wystarczająca, lecz cena była wygórowana.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 13:21, 28 Wrz 2007
enigma
Znawca tematu

 
Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 104
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


14 cm szerokosc - ono bylo robione na zamowienie - tak zeby pasowalo do malej poleczki
ale nie upieram sie, zeby akurat na tej polce stalo


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 18:28, 28 Wrz 2007
RobertElk
Administrator

 
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ełk


Witam.
Mamy takie lampki w ofercie sklepu Smile
Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Akwaria w stylu naturalnym.
  Forum Akwarystyka roślinna Strona Główna » Forum ogólne
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.
Regulamin