Forum Akwarystyka roślinna Strona Główna
»
Afryka
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Wybierz forum
Ogólnie
----------------
Regulamin
Kronika
Ogłoszenia i konkursy
Opinie i sugestie dotyczące sklepu
Akwarystyka Roślinna - Holendry
----------------
Forum ogólne
Galeria
Sprzęt oraz akcesoria
Glony
Nawożenie
Oświetlenie
Technika CO2
Rośliny i ich pielęgnacja
Baza roślin akwariowych
Wszystko o dyskowcach
----------------
Od czego zacząć
Karmienie
Rozmnażanie
Galeria
Biotopy
----------------
Ameryka
Afryka
Azja
Australia
Malawi
Tanganika
Krewetkarium
Choroby ryb i ich leczenie
O naszych podopiecznych
Technika
----------------
Zrób to sam
Giełda
----------------
Sprzedam
Kupię
Oddam
Po Godzinach
----------------
Rozmowy o wszytkim i o niczym
Forum Administracyjne
----------------
Dyskusje
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
RobertElk
Wysłany: Sob 7:21, 01 Wrz 2007
Temat postu: Biotop Afryka
Witam.
Jeśli chodzi o ryby i rośliny akwariowe, to interesującą formacją roślinną jest tylko wilgotny las tropikalny, który w Afryce zajmuje liczne charakterystyczne obszary. Do najważniejszych należą Afryka Zachodnia i dorzecze Konga. Temperatury dzienne wahają się tu między 25 i 36°, średnia roczna suma opadów wynosi zaś 2000-4000 mm.
Roślinność wodna występuje albo na obszarze wielkich rzek, jak Kongo czy Niger, albo w mniejszych lagunach, gdzie rosną przede wszystkim gatunki ziemnowodne.
W przeciwieństwie do obszarów tropikalnych Ameryki Południowej i Azji bogactwo gatunków jest tu znacznie mniejsze. Przeważają nenufary nieprzydatne dla akwariów; na olbrzymich połaciach wód panoszy się dokuczliwy chwast Pistia stratiotes. Z tego obszaru jednak pochodzi jeden z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych rodzajów roślin wodnych - Anubias. Poza tym przeważają rośliny przybrzeżne, które pod wodą nie rosną wcale lub marnieją, jak np. Cyperus.
Bogactwo cudownie pięknych ryb jest tu nieprzebrane. Laguny zamieszkane są przez liczne gatunki z rodzajów: Tillapia, Pelmatochromis, Hemiehromis, Epi-platys i innych. W wodach bieżących żyje wiele gatunków z rodziny pielęgnico-watych, karpieńcowatych i karpiowatych.
Afrykę Zachodnią i Równikową charakteryzują stosunkowo mało wahające się, wysokie temperatury, toteż ryby pochodzące z tych terenów wymagają bardzo stałych warunków środowiska.
Ciepła i wilgotna jest również tropikalna część Afryki Wschodniej, ale cechuje się większymi dobowymi wahaniami temperatury - od 20 do 32°. Na obszarze stepów wahania te są jeszcze większe. Ponieważ mniejsze laguny w porze suchej całkowicie wysychają, nie spotyka się tu typowej roślinności wodnej; przeważają rośliny błotne, które nie nadają się do akwariów. Natomiast obszary te są ojczyzną przepięknych ryb karpieńcowatych z rodzaju Nothobranchius. Żyją one bardzo krótko i zamierają, gdy wyschną zbiorniki wodne. Okres całkowitej suszy przeżywają tylko ich jaja w suchym mule. Wraz z nastaniem deszczów z ikry wykluwa się wylęg. Młody narybek rozwija się i rośnie bardzo szybko, osiągając wkrótce dojrzałość płciową.
W rejonie jezior Tanganika i Niasa żyją głównie ryby z rodziny Cichlidae, która reprezentowana jest głównie przez rodzaje Haplochromis, Pseudotropheus, Labeotropheus i inne.
Opisaliśmy biotopy, w których żyje większość akwariowych gatunków ryb i roślin. Jeśli im zapewnimy w każdym wypadku właściwe środowisko, to zabiegi pielęgnacyjne w akwarium -nie będą trudne, a wprowadzimy do domu cząstkę egzotycznej przyrody, która będzie nam sprawiać tylko radość.
Źródło: Ryby i Rośliny Akwariowe, Rudolf Zuzkal i Karel Rataj, Warszawa 1973
POzdrawiam
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© phpBB Group
Theme designed for
Trushkin.net
|
Themes Database
.
Regulamin